Current Governors @ CLV

Our current governing body consists of:

 

Name Appointment Commenced Appointment Expires Term of office Position
Mrs Wendy Heslop HTG
Mr I Hall (Chair) 30/09/2019 29/09/23 4 years APPT/MEM
Mr Jeff McCartney (Vice Chair) 15/10/2016 14/10/20 4 years APPT/MEM
Mr A McMeekin 19/01/2019 18/01/23 4 years APPT
Mr I Wintringham 19/01/2019 18/01/23 4 years APPT
Miss L Heatley 20/01/2018 19/01/22 4 years APPT
Mr P Clayton 31/12/2017 30/12/21 4 years APPT/MEM
Mrs P Gordon 29/08/2017 28/08/21 4 years APPT/MEM
Mr D Warburton 12/06/2017 11/06/21 4 years PG
Ms T Buck 03/06/2017 02/06/21 4 years APPT
Mrs D Betham 21/11/2016 20/11/20 4 years SG
Vacancy PG
Dr C Davenport 08/06/2019 08/06/23 4 years APPT
Mrs T Wright 08/06/2019 07/06/23 4 years TG

Key:

MEM – Part of the Membership
APPT – Appointed
LA – Local Authority
HTG – Headteacher Governor
SG  – Staff Governor
TG  – Teacher Governor
PG  – Parent Governor
LAL  – Local Authority Link

Constitution

Up to 9 Appointed Governors
Up to 3 Co-opted Governors
Up to 3 Staff Governors (including the Headteacher)
Up to 7 Parent Governors

Articles of Association (Ref: Rules Avoiding influenced company status – point 137)

No person who is a Local Authority Associated Person may be appointed as a Governor if, once the appointment had taken effect, the number of Governors who are Local Authority Associated Persons would represent 20% or more of the total number of Governors. 

Senior Leadership Team

Jonathan Bird  – Deputy Headteacher
Ken Brechin  – Deputy Headteacher
Kim Irving  – Deputy Headteacher
Damian Clark  – Deputy Headteacher
Craig Davidge – Director of Finance

Governors who have resigned in the last twelve months

Mr M Dunn

Conflicts of Interest

View the conflicts of interest disclosure form

Committees

Structure

View the committee structure and members

Terms of Reference

View the Finance & Resources Committee Terms of Reference

View the Standards & Outcomes Committee Terms of Reference

Governor Attendance

View the attendance records